Julkort 2013

Bara 4 dagar kvar till Julafton.
Kinneviksgranen glimmar som guld i vårsolen på skeppsbron.

Bara 4 dagar kvar till Julafton.
Kinneviksgranen glimmar som guld i vårsolen på skeppsbron.
Folksam liv och KPA pension har förvärvat Kungsbrohuset i Centrala Stockholm av Jernhusen. Roligt att få ta bilderna till prospektet för en sådan läcker kåk. Att den utnämnts till ett av världens mest miljösmarta kontorshus känns extra bra.
Stockholm 13:39 – det är vinter vid Riddarfjärden – håller i kameran med frusna fingrar.
Fotografering på Stockholm Furniture fair: Smarta rumsmoduler från Modulesolutions. För oss som ibland behöver ha möten eller bara jobba utan oljud och störningar. Agency: Werklig / Jan Rudkiewicz & Tino Nyman
Bilden tagen i samband med renovering av äldre fastighet vid Kocksgatan på Söder i Stockholm. Interiörfoto har blivit en favorit, mycket tack vare min tokskarpa Carl Zeiss 21mm f:2,8 ZE. När man vet att om en myra skulle krypa på väggen i ena hörnet så finns den med på bilden.
Byggnaden som är ritad av Charles Edouard och Léonie Geisendorf och har stått öde och stängd i flera år. Arkitektur- och designcentrum i Stockholm slog upp portarna och visade interiörerna en sista gång innan skolan byggs om till studentbostäder.
Porträttljus on location med klassisk on-shore-lättning. Den snygga färgen fixade Hannah hos Bobby´s Hårstudio och sedan lockarna hos Maria på Hår3000, där tog vi också bilderna.