Julkort 2012

Årets julkort är taget en gnistrande morgon vid riddarfjärden. Ljusfenomenet bildas av luftens iskristaller
och liknar de som syns på vädersolstavlan i Storkyrkan.

Årets julkort är taget en gnistrande morgon vid riddarfjärden. Ljusfenomenet bildas av luftens iskristaller
och liknar de som syns på vädersolstavlan i Storkyrkan.
Är just nu i Barcelona på en femdagars workshop i arkitekturfoto under ledning av maestro Åke E-son Lindman. Här ovan en detaljbild från Museo Blau / Forum Building av arkitekter Herzog & de Meuron vid Plaza Leonardo da Vinci Undersidan av byggnaden är täckt av paneler i rostfritt som skapar illusionen av en vattenyta underifrån.
En av Sveriges största friidrottare genom tiderna. Med bland annat VM-guld i sjukamp 2003, 2005 och 2007 samt ett OS-guld i 2004. Stillbilderna tog vi i samband med en reklamfilmsinspelning i Växjö. Bilden ingår i en nordisk kampanj, Klicka här för att se mer ->
Byggnaden som är ritad av Charles Edouard och Léonie Geisendorf och har stått öde och stängd i flera år. Arkitektur- och designcentrum i Stockholm slog upp portarna och visade interiörerna en sista gång innan skolan byggs om till studentbostäder.
Nu är det äntligen färdigfejat och klart att säljas. Fars 50-talsradhus i Vällingby. Fint blev det – kunde inte låta bli att ta några bilder.
Äntligen är sommaren här. Njut i solen eller sök svalka under ett träd ! Canon EF 70-200mm f/4L IS USM
Rymde från snömodden i helgen. Där nere var det barmark och 15+ på Fredagen. Le beau temps est toujours parmi nous. Satt ute och åt en Baguette-Jambon – skönt. ( Bilden med Eiffeltornets ena ben får du använda gratis på din hemsida om du länkar till www.bildbas.com )